ciekawostki o zwierzętach, ciekawostki przyrodnicze |
Wśród jakich zwierząt samica zjada samca? Jakie zwierzęta przeżywają zimę całe zamrożone? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule: Ranking TOP 10 Ciekawostki o zwierzętach.
10. Krzyżodzioby ● ciekawostki o zwierzętach
Jedyne ptaki, które lęgną się w okresie zimowych przymrozków i mrozów, to krzyżodzioby. W okresie godowym i lęgowym nie starsza im żadna niska temperatura, czy duże opady śniegu. A wszystko za sprawą pożywienia krzyżodziobów, które najobfitsze jest właśnie w okresie zimowym. A to dlatego, że ptaki te żywią się głównie świerkami, sosnami i modrzewiami. A to właśnie w zimowe dni rośliny te są najbardziej urodziwe.
Na przełomie lutego i marca zwierzęta te rozpoczynają swoje rytualne gody. Podczas poszukiwań samic, samiec rysia potrafi przejść nawet wiele kilometrów. Samce rysia nie są wierne jednej samicy, nie troszczą się o małe. Ta rola przypadła samicy.
8. Krokodyle łzy ● ciekawostki o zwierzętach
Już blisko od XIII wieku ludzkość przekonana jest, że łzy, które pojawiają się na pysku krokodyla, są łzami skruchy nad tragicznym losem jego ofiary. Tymczasem, jak się okazuje, krokodyle łzy, mają swoją genezę w potrzebie pozbycia się z organizmu nadmiaru soli. Jej nadmiar wydalany jest przez gruczoły umiejscowione w pobliżu oczu, stąd takie przekonanie. Tym bardziej, że organizm pozbywa się soli tuż po posiłku.
Okresy i zachowania godowe zwierząt, to jedne z ciekawszych elementów ich życia. Podczas rytualnego tańca godowego, zwierzęta nie tylko odbywają swój taniec, ale również demonstrują swoją siłę lub piękne upierzenie. W przypadku kameleona, próbuje on zachwycić swoja wybrankę swoim ogonem, który dla zwiększenia efektu, ma w zwyczaju zwijać i rozwijać.
Niektóre z chińskich i amerykańskich gatunków aligatorów przeżywają zimę w dość dziwnych okolicznościach przyrody. Przezywają będąc całkowicie zamrożonymi, łącznie z głową. Ważne jedynie, by nozdrza wystawały mu znad pokrywy lodu. W ten sposób aligator pobiera tlen i może tak przetrwać aż do odwilży.
W sytuacji zagrożenia, strzykwy wystrzeliwują odbytem swoje organy wewnętrzne. Należą do nich: organy Cuviera, część przewodu pokarmowego i płuc. Narządy wewnętrzne pokryte są lepka trucizną.
Ta małych rozmiarów małpka, aby zdobyć swoje pożywienie, posługuje się jednym długim palcem, w jaki została wyposażona. Dzięki temu jest w stanie wyciągnąć larwy spod kory bambusa. Długi, środkowy palce zakończony jest równie długim pazurem.
Zachodzi w ciążę i opiekuje się dziećmi. Samce zaopatrzone są w torbę lęgową, do której samica konika morskiego składa ikry. Tak złożone jajeczka inkubują się, aż do wylęgu.
flickr.com/photos/thewamphyri/6952835762 |
Zaloty samca diabła tasmańskiego do samicy, bardziej wyglądają jak walka na śmierć i życie, niż tzw. taniec godowy. Zwierzęta tak długo walczą ze sobą, aż zmęczona i wyczerpana samica diabła tasmańskiego zaakceptuje swojego rywala i dopuści go do siebie.
ciekawostki przyrodnicze modliszka |
Jednym z dziwniejszych i jakże strasznych zwyczajów panujących w świecie zwierząt, jest kanibalizm panujący wśród modliszek. W blisko 30% przypadków, podczas kończącego się okresu godowego, samiec pada ofiarą samicy i zostaje przez nią zjedzony. Jak dowodzą naukowcy, aby tak się stało, musi być spełnionych kilka warunków, m.in.: brak pożywienia, zła postaw samca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.