ciekawostki o zwierzętach, ciekawostki przyrodnicze |
Które zwierzę posiada pięcioro oczu? A które porozumiewają się ze sobą za pomocą wibrującego powietrza? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule: Ranking TOP 10 Ciekawostki o zwierzętach ● ciekawostki przyrodnicze.
10. Ślimaki ● ciekawostki przyrodnicze
ciekawostki o zwierzętach ślimak |
Te oślizłe zwierzęta, których ulubionym przysmakiem są najczęściej uprawy z ogródków i roślinność, w sprzyjających warunkach, mogą zapadać w naprawdę w bardzo długi sen. Jeśli pogoda jest dla nich korzystna, czyli jest to pogoda bezdeszczowa i sucha, ślimaki potrafią spać nawet przez trzy lata pod rząd.
9. Płetwal błękitny ● ciekawostki o zwierzętach
ciekawostki przyrodnicze płetwal błękitny |
Ten ogromny ssak morski potrafi osiągać naprawdę ogromne rozmiary. Zaliczany do największych zwierząt świata, płetwal błękitny, może osiągnąć wielkość nawet do 30 metrów długości. A czy wiesz, że większość słoni żyjących na świecie, jest lżejsza niż sam język płetwala błękitnego?
-->
8. Pszczoły ● ciekawostki przyrodnicze
ciekawostki o zwierzętach pszczoła |
Co prawda pszczoły są niezwykle pożyteczne, ale też bardzo często stają się źródłem bólu po ukąszeniu. Liczne ukąszenia tego owada mogą nawet spowodować śmierć. A czy wiesz, że pszczoła posiada aż pięcioro oczu. Trzy mniejsze umocowane są na szczycie głowy, dwa kolejne, większe od poprzednich, znajdują się z przodu głowy owada.
7. Żyrafy ● ciekawostki o zwierzętach
ciekawostki przyrodnicze żyrafa |
Nie wiele osób wie, że te piękne zwierzęta o niezwykle długich szyjach, nie posiadają strun głosowych i nie mają możliwości werbalnego komunikowania się ze sobą. Jak zatem porozumiewają się ze sobą? Otóż pomaga im w tym wibracja powietrza wokół ich niezwykle długiej szyi.
6. Niedźwiedź polarny ● ciekawostki przyrodnicze
ciekawostki o zwierzętach niedźwiedź |
Groźne i równie niebezpieczne niedźwiedzie polarne, to jedyne ssaki posiadające włosy na stopach. Nie znajdziesz nigdzie drugiego takiego ssaka! Liczne owłosienie stopy niedźwiedzia zapewnia mu nie tylko można przyczepność na oblodzonym terenie, ale także izoluje ciepło, dostarczają tym samym temu ogromnemu ssakowi dodatkowe źródło ciepła.
5. Flemingi ● ciekawostki o zwierzętach
ciekawostka o zwierzętach fleming |
Flemingi odżywiają się w dość specyficzny sposób i w dość specyficznej pozie. Aby przeżuć pokarm, głowa fleminga musi być opuszczona w dół. Dopiero wtedy ptak może spożyć swój posiłek.
4. Wielbłądy ● ciekawostki przyrodnicze
ciekawostki przyrodnicze wielbłąd |
Te duże, o specyficznym wyglądzie zwierzęta, posiadają jeszcze coś, co nadaje im wyjątkowości. Mowa o trzech powiekach. Ciało wielbłąda zostało tak skonstruowane, by lepiej bronić oczy ssaka przed pustynnym piaskiem.
3. Aligatory ● ciekawostki o zwierzętach
ciekawostki o zwierzętach aligator |
Niektóre z chińskich i amerykańskich gatunków aligatorów przeżywają zimę w dość dziwnych okolicznościach przyrody. Przeżywają będąc całkowicie zamrożonymi, łącznie z głową. Ważne jedynie, by nozdrza wystawały mu znad pokrywy lodu. W ten sposób aligator pobiera tlen i może tak przetrwać aż do odwilży.
2. Przydacznia, krwiożerczy mięczak
flickr.com/photos/weppos/4347844531 S.Carletti |
Choć jest mięczakiem i wygląda prześlicznie, pozorny wygląd niegroźnego zwierzątka może nas zmylić. Przydacznia uważana jest za jedno z najbardziej krwiożerczych zwierząt raf koralowych. Zdarzały się nawet ataki przydaczni na człowieka. Nawet nurkowie morscy przechodzą specjalne szkolenia, jak uwolnić się z mocnego uścisku tej małży-zabójcy, jak jest powszechnie nazywana. Co ciekawe małża może osiągać długość do 120 cm i uwaga, aż 200 kg wagi.
1. Węgorz elektryczny ● ciekawostki o zwierzętach
flickr.com/photos/table4five/1285873218 |
Im dłuższy, tym moc jest większa. Małe osobniki, które nie osiągnęły długości 15 cm, nie wytwarzają wystarczającej ilości prądu, by służył im on w charakterze obronnym. Dopiero po przekroczeniu magicznych 15 cm, ciało węgorza wytwarza odpowiednie ilości prądu. Dorosły osobnik węgorza elektrycznego, wytwarza wyładowania o napięciu rzędu ponad 550 woltów przy natężeniu jednego ampera. Co ciekawe, wyładowania mogą następować jedno po drugim, aż 400 razy na sekundę.
-->
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.