reklama

sobota, 11 sierpnia 2012

Ranking TOP 10 najczęstszych pytań w rozmowie o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna daje ci szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności i zdolności. Aby dobrze wypaść, najlepiej odpowiednio się do niej przygotować. Przeczytaj ten tekst, a dowiesz się, jakie pytania prawdopodobnie zada ci pracodawca.




 


-->
10. Jakie trzy pochwały mógłby powiedzieć o Tobie Twój poprzedni szef?

To dość podchwytliwe pytanie, potrafi rozmowę niejednemu śmiałkowi. Jeśli przyszły pracodawca pyta cię o pochwały z ust byłego szefa na pewno nie rozwódź się nad tematem. Nie opowiadaj godzinami, jakim wspaniałym byłeś pracownikiem, bo nikt nie lubi zarozumiałych i zbyt pewnych siebie pracowników. Postaraj się wyliczyć takie pochwały, które będą działać na twoją korzyść i będą nawiązywać do charakteru obecnej pracy.


9. Gdybyś musiał być zwierzęciem, jakim konkretnym chciałbyś być?

Z pozoru bardzo łatwe i proste pytanie, jest pytaniem podchwytliwym. Zanim odpowiesz na to pytanie, zastanów się przez chwilę. W chwili obecnej coraz częściej zadawane jest właśnie to pytanie, bo z pozoru łatwe, pracodawcy dostarczy wielu cennych wskazówek o tobie. Wychodzi się bowiem z założenia, ze wybierając konkretne zwierzę, poniekąd identyfikujemy się z nim, a co za tym idzie i z jego cechami. Jeśli np. ktoś chciałby być hiena, dla pracowały jest to informacja, że osoba jest raczej podstępna a do celu idzie po trupach.
-->
8. Czemu w twojej karierze zawodowej jest przerwa?

Jeśli w Twoje karierze zawodowej zdarzyła się krótszą lub dłuższą przerwą, przygotuj sobie zawczasu precyzyjną odpowiedź na to pytanie. Zamiast narzekania, że nie mogłeś znaleźć pracy lub chciałeś się pobyczyć, lepiej powiedzieć coś konstruktywnego. Np, że czas ten spożytkowałeś na naukę języka obcego lub szkolenie. Dla pracodawcy to ważna informacja, jeśli przyszły pracownik wciąż się szkoli i zdobywa nowe umiejętności.


7. Gdybyś mógł zmienić coś w twojej poprzedniej pracy, co by to było?

Słyszysz to pytanie i już masz ochotę opowiedzieć, jak złym był twój poprzedni pracodawca, że nie potrafiłeś się z nim dogadać, nic bardziej mylącego. Nawet, jeśli bardzo cię korci, poczekaj z odpowiedzią, aż ochłoniesz. Wskazywanie na niedoskonałości szefa, może sprawić, że w oczach przyszłego pracodawcy będziesz uchodzić za kłótliwego człowieka. Najlepiej i najbezpieczniej wskazać na psujący się sprzęt, albo na nie pasujące godziny pracy. Taka odpowiedź jest najbardziej neutralna i zarazem bezpieczna dla nas.


6. Jakiego honorarium oczekujesz?

Kiedy na rozmowie usłyszysz to pytanie, nie proponuj ogromnej sumy. Staraj się wcześniej ustalić, jaka jest przeciętna stawka z pracę na podobnym stanowisku. Wyciągnij wówczas średnia i zaproponuj właśnie taką kwotę. Może być ona oczywiście lekko zawyżona, bo jeśli przyjdzie ci lekko opuścić swoją propozycję, wszyscy będą zadowoleni.


5. Opowiedz o swoich celach?

To bardzo ważne pytanie. To informacja dla pracodawcy, z jakim człowiekiem mają do czynienia. Firmy najchętniej inwestują i zatrudniają osoby, które mają w życiu określone cele i pragną się stale rozwijać. Dlatego przed rozmowa kwalifikacyjna, dobrze się zastanów, nad tym, co chcesz jeszcze w życiu osiągnąć. Dzięki temu, kiedy padnie to pytanie, szybko udzielisz odpowiedzi, zamiast plątać się w „zeznaniach”.


4. Opowiedz coś o swoich kontrkandydatach.

Takie pytanie, aż prosi się, żeby swoich kontrkandydatów mocno skrytykować i przedstawić ich słabości. Jednak nie tędy droga! Oczywiście nie wychwalaj swoich rywali pod niebiosa, ale też nie opowiadaj długich historii, jacy są niezdolni i beznadziejni. To tylko zadziała na Twoją niekorzyść.


3. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

I to pytanie, które zazwyczaj pojawia się na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. W takiej chwili warto być przygotowanym do odpowiedzi i zabłysnąć szeroką wiedzą na temat firmy, w której zamierzamy pracować. Należy przedstawić atuty firmy, że daje możliwość rozwoju i szansę na zdobycie nowych umiejętności. Będzie to informacja dla pracodawcy, ze gruntownie przygotowałeś się do spotkania i że ważny jest dla ciebie rozwój.


2. Czemu powinniśmy zatrudnić właśnie ciebie?


I tutaj możesz zabłysnąć wiedzą na temat firmy, w której starasz się o pracę. Przedstaw też swoje umiejętności i uprawnienia, które mogą przydać się w pracy. Przedstaw pracodawcy swoje atuty i cechy, które dają ci przewagę nad konkurencją. Podczas takiej rozmowy warto zaprezentować swoje cechy takiej, jak punktualność, lojalność wobec firmy, dyspozycyjność, otwartość. To takich ludzi najczęściej szukają pracodawcy.


1. Opowiedz nam o sobie.

I tutaj masz pole do popisu, ale nie pamiętaj, by nie przesadzić. Zawczasu przygotuj już sobie odpowiedź, by podczas rozmowy nie gubić wątku. Pamiętaj jednak, ze to pytanie, nie jest niejako zaproszeniem do streszczenia pracodawcy całego swojego życia. Skup się raczej na czterech aspektach: dzieciństwie, wykształceniu, doświadczeniu zawodowym i zajmowanym ostatnio stanowisku. Na całą wypowiedź postaraj się przeznaczyć około 2 minut. Nie więcej, bo szybko znudzisz pracodawcę.

-->

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.